Változóban az Infotv.,avagy lassan és nem olyan biztosan

I.

Az Európai Unió adatvédelmi rendeletének („GDPR”) 2018. május 25-ei alkalmazandóvá válásáig kevesebb, mint három hónap van hátra. Magyarországnak ennyi ideje van tehát arra, hogy a jelenlegi adatvédelmi törvénynek, az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvénynek („Infotv.”) a GDPR-ral kapcsolatos jogharmonizációját elvégezze. Egyelőre az országgyűlés elé terjesztett erre vonatkozó törvényjavaslat nincs.

Az Igazságügyi Minisztérium 2017 augusztusában bocsátotta társadalmi egyeztetésre az Infotv. jogharmonizációs módosításának tervezetét. (A tervezetről alábbi cikkünkben olvashat: Változik a magyar adatvédelmi szabályozás.) Az akkori tervek szerint a módosító törvényjavaslatot a kormány októberben terjesztette volna az országgyűlés elé, amely decemberben, az őszi ülésszakának végén dönthetett volna annak elfogadásáról. Erre azonban máig sem került sor. A jelenlegi, nem hivatalos hírek már arról szólnak, hogy a törvényjavaslat benyújtására februárban kerülhet sor, és az országgyűlés a tavaszi ülésszakában (ez február 1-jétől június 15-éig tart) dönthet ennek elfogadásáról. Ez már igencsak szűkre szabott határidő, különösen, ha a jogalkotó meg szeretne felelni a jogalkotás egyik alappillérének számító – ám sajnos gyakran figyelmen kívül hagyott – kellő felkészülési idő követelményének.

A magyar jogalkotó számára sovány vigaszt jelenthet, hogy az EU-tagállamok többsége a Magyarországon tapasztalható sebességgel és magabiztossággal halad az adatvédelmi rendszerük jogharmonizációja felé. Eddigi kutatásaink alapján úgy tűnik, hogy a témában elfogadott törvénymódosítása az EU tagállamok közül mindössze Ausztriának és Németországnak van.  Rajtuk kívül még az Egyesült Királyság és Dánia áll közel a parlament elé terjesztett javaslatok elfogadásához (noha utóbbi államban az igazságügyi miniszter éppen most februárban nyújtott be módosítási javaslatot a parlament elé terjesztett törvényjavaslathoz).

II.

Noha a jogharmonizációs törvénymódosítás még várat magára, az Infotv. 2018. január 1-jével más okból, az új polgári perrendtartás szintén január 1-jei hatálybalépéséhez kapcsolódóan módosult. (Az új polgári perrendtartásról az Új polgári perrendtartás 2018. január 1-étől – Mélyvíz csak úszóknak! című cikkünkben olvashat.)

A módosítások zöme érdemi változást nem hoz, leginkább csak szóhasználatok (pl. a per tárgyalásának felfüggesztése helyébe a peres eljárás felfüggesztése lépett) és hivatkozások (így a közeli hozzátartozó fogalmával kapcsolatban az Infotv. most már a polgári törvénykönyv szerinti fogalomra, és nem a 2018. január 1-jén hatályon kívül helyezett közigazgatási hatósági eljárás szabályairól szóló törvény fogalmára utal) változtak.

Érdemi módosítást jelent viszont az eljárások ügyintézési határidejének hosszabbodása. Ezentúl mind az adatvédelmi hatósági eljárás, mind a titokfelügyeleti hatósági eljárás esetében a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak („NAIH”) kilencven napja van a határozata meghozatalára. Ugyan a NAIH-nak korábban is lehetősége volt arra, hogy a kéthónapos határidőt egy alkalommal, legfeljebb harminc nappal meghosszabbítsa, most már automatikusan hosszabb időt vesz majd igénybe az ügyintézés.

Hasonlóképp kilencven napra nőtt az eddig hatvan napban meghatározott határidő, amely a NAIH rendelkezésére áll az ún. kötelező erejű vállalati szabályok jóváhagyására. Itt határidő-hosszabbításra nem volt mód.

 

Dr. Póczek Aliz

Photo credit: pexels.com